DZIAŁALNOŚĆ POLSKIEGO ZWIĄZKU NIEWIDOMYCH OKRĘGU KUJAWSKO-POMORSKIEGO W 2018 ROKU
Na koniec 2018 roku zrzeszaliśmy łącznie 2484 osoby z niepełnosprawnością wzroku, dorosłych i dzieci.1229 osób legitymowały się znacznym stopniem niepełnosprawności (w tym 230 osób całkowicie niewidomych), a 1035 członków ma orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub równoważne.
W 2018 roku przyjęliśmy 93 osoby nowo ociemniałe.
Około 1/3 naszych członków ma dodatkowe schorzenia - 191 choruje na cukrzycę, 99 jest głuchoniewidomych, 142 z niepełnosprawnością ruchową, 66 z upośledzeniem umysłowym i 178 ma inne dodatkowe niepełnosprawności.
Najliczniejszą grupę stanowią osoby po 65 r. ż. - 1047, natomiast osób do 35 roku w stowarzyszeniu jest 277.
539 naszych członków jest aktywnych zawodowo. Najliczniejsze grupy zawodowe to: portierzy, pracownicy gospodarczy i ochrony mienia (169 osób), pracownicy administracyjno-biurowi (82 osoby), robotnicy niewykwalifikowani (59 osób), masażyści i inni pracownicy ochrony zdrowia (61 osób). Zatrudnionych jest 8 nauczycieli i 11 informatyków.
Podopieczni do 16 r. ż. to grupa 220 dzieci - w tym 13 nowo ociemniałych. 19 dzieci jest całkowicie niewidomych, a ponad połowa cierpi na dodatkowe schorzenia - głównie neurologiczne. 8 dzieci objętych jest opieką przedszkolną.
Osoby uczące się to grupa 228 osób, z czego 160 uczęszcza do szkół masowych, 63 uczy się w szkołach dla niewidomych, a 30 studiuje.
Na rzecz naszych członków działalność prowadzi Biuro Zarządu Okręgu Kujawsko-Pomorskiego PZN wraz z siedemnastoma kołami powiatowymi.
W 2018 roku okręg realizował działania rehabilitacyjne, na które pozyskał środki w ramach konkursów ogłaszanych przez: PFRON, Urząd Marszałkowski oraz Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Natomiast koła powiatowe na prowadzoną działalność pozyskały środki przede wszystkim od jednostek samorządu lokalnego. Składki członkowskie oraz środki otrzymane z 1% dla OPP wykorzystane zostały na prowadzenie działalności statutowej.
Rehabilitacją podstawową indywidualną objęto 62 osoby, natomiast grupową 64. Z zajęć w zakresie orientacji przestrzennej skorzystało 135 członków. W grupowych szkoleniach komputerowych wzięło udział 48 osób, a kolejnych 30 skorzystało z indywidualnych konsultacji w zakresie użytkowania sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych.
25 nowo ociemniałych skierowano na turnus rehabilitacji podstawowej do Ośrodka Rehabilitacji i Szkolenia PZN „Homer” w Bydgoszczy.
W cyklicznych spotkaniach edukacyjnych dla diabetyków organizowanych w Bydgoszczy, Włocławku i Grudziądzu uczestniczyło łącznie ponad 180 osób.
Systematycznie odbywały się w Bydgoszczy spotkania Duszpasterstwa Niewidomych.
W 2018 roku odbyło się 205 imprez integracyjnych. Uczestniczyło w nich ponad 4 tys. niewidomych oraz ok. 1500 przewodników.
W 25 wycieczkach autokarowych wzięło udział prawie 500 osób niewidomych i ok. 300 przewodników/opiekunów.
Ponadto odbywały się imprezy sportowo-rekreacyjne i spotkania kulturalno-oświatowe.
Podopieczne dzieci i ich rodziców objęliśmy wsparciem tyflopedagogicznym i psychologicznym oraz szkoleniem „Komputer ułatwia edukację”. Dzieci zostały obdarowane świątecznymi paczkami.
W 2018 roku Okręg wydał „INFORMATOR 2018” skierowany do rodziców niepełnosprawnych dzieci oraz informator „WIEM WIĘCEJ 2018” dla dorosłych osób z niepełnosprawnością wzroku. Informatory otrzymały także osoby uczestniczące w realizowanych projektach, są również dostępne na naszej stronie internetowej http://www.kujawskopomorski.pzn.org.pl
Systematycznie wydawaliśmy nasz kwartalnik Biuletyn Informacyjny „OKO”, który ma swoich czytelników nie tylko wśród członków Okręgu Kujawsko-Pomorskiego PZN, ale także w całej Polsce. Jest wysyłany do ok. 400 indywidualnych odbiorców, ok. 40 instytucji pomocowych i bibliotek oraz do siedzib 3 okręgów PZN.
W Okręgu Kujawsko-Pomorskim PZN oraz kołach powiatowych działają kluby i sekcje w zależności od zainteresowań członków np. Sekcji Twórczej Aktywności, Klub Książki, sekcja manualna, sekcje sportowe itp.
Niektóre koła oprócz działalności integracyjnej organizowały także dla swych członków szkolenia/spotkania rehabilitacyjne. W kilku kołach udało się zorganizować wspólne wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne.
Zarówno Biuro Zarządu Okręgu, jak i koła powiatowe współpracują z poradniami pedagogiczno-psychologicznymi, szkołami integracyjnymi i Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. L. Braille’a w zakresie pomocy dzieciom i młodzieży z dysfunkcją wzroku.
W szkołach i bibliotekach przedstawiciele okręgu i kół prowadzili systematycznie zajęcia edukacyjne mające na celu propagowanie problematyki związanej z niepełnosprawnością wzroku oraz zasad pomocy osobom z dysfunkcją wzroku.
Współdziałamy z władzami samorządowymi, a także z innymi organizacjami, a przedstawiciele naszego stowarzyszenia reprezentują środowisko niewidomych w różnych gremiach: w Sejmiku Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojewódzkiej Społecznej Radzie do Spraw Osób Niepełnosprawnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 5 prezesów kół powołano do Powiatowych Rad ds. Osób Niepełnosprawnych, Rad Organizacji Pozarządowych. Członkowie zarządów kół biorą udział w pracach różnorodnych komisji powołanych przez samorządy lokalne w celu rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych. Nasi działacze z dużym poparciem społeczności lokalnej startują do władz samorządu lokalnego i pełnią funkcję radnego.
Okręg prowadzi dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej: WTZ Wiktoria dla 30 uczestników z niepełnosprawnością wzroku oraz WTZ mega-Art. dla 50 osób z zaburzeniami psychicznymi, które mieszczą się w Bydgoszczy.
Wiele osób skorzystało z działań prowadzonych przez Polski Związek Niewidomych – skorzystaj i Ty. Przyjdź do nas i dowiedz się więcej. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Anna Kruczkowska
kierownik działu rehabilitacji
Do Góry