PROPOZYCJE DZIAŁAŃ REHABILITACYJNYCH
„CENTRUM REHABILITACJI NIEWIDOMYCH I SŁABO WIDZĄCYCH”
Projekt realizujemy dzięki dotacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach konkursu 1/2018 pn. „Szansa-Rozwój-Niezależność”.Od 1 kwietnia 2020 rozpoczęliśmy drugi okres realizacji działań rehabilitacyjnych w ramach projektu, który zakończymy 31 marca 2021 roku.
W bieżącym okresie wsparciem obejmiemy łącznie 860 osób.
· 700 osób skorzysta z jednorazowego poradnictwa „WARTO WIEDZIEĆ”.
· 160 osób będzie mogło wielokrotnie korzystać ze wszystkich form wsparcia realizowanych w ramach projektu.
Zaplanowane działania:
1. Zajęcia stacjonarne, pięciodniowe z zakwaterowaniem i wyżywieniem w ORiS „Homer” w Bydgoszczy, realizowane w grupach 4-osobowych:
· Zajęcia z zakresu rehabilitacji podstawowej – łącznie dla 16 osób,
· Zajęcia tyfloinformatyczne – łącznie dla 20 osób,
· Zajęcia z zakresu technologii mobilnych – łącznie dla 16 osób.
2. Spotkania dla animatorów lokalnych (liderów środowiska niewidomych) – 2 spotkania, łącznie dla 20 osób.
3. Cykliczne spotkania grupowe:
· Zdrowy styl życia – spotkania edukacyjno-integracyjne,
· Spotkania dla seniorów i osób samotnych,
· Sekcja twórczej aktywności – zajęcia rękodzielnicze,
· W zdrowym ciele zdrowy duch – usprawniające zajęcia ruchowe,
· Kawiarenka podróżnika – spotkania edukacyjno-integracyjne.
· Bezpieczna przestrzeń publiczna – grupowe wyjścia do miejsc użyteczności publicznej.
4. Indywidualne formy rehabilitacji:
· Z zakresu rehabilitacji podstawowej – dobór pomocy optycznych, dobór białej laski, obsługa sprzętu rehabilitacyjnego codziennego użytku, zapoznanie z zasadami pisma punktowego.
· Konsultacje tyfloinformatyczne z zakresu korzystania ze sprzętu komputerowego oraz urządzeń mobilnych.
· Rehabilitacja wzroku - konsultacje z rehabilitantem wzroku.
· Rozwijanie czytelnictwa osób niewidomych - prowadzenie biblioteki, wybór i nagrywanie książek mówionych oraz wypożyczanie odtwarzaczy.
5. Poradnictwo i doradztwo rehabilitacyjne:
· Poradnictwo rehabilitacyjne, socjalno-bytowe itp.
· Wsparcie tyflopedagogiczne skierowane do rodziców niewidomych dzieci oraz młodzieży
· Indywidualne wsparcie psychologiczne udzielane przez psychologa
· Poradnictwo prawne – udzielane przez prawnika
Zgłoszenia do udziału w zajęciach przyjmowane są pod nr tel. 52/341 32 81 oraz 508 008 493 oraz za pośrednictwem kół powiatowych.
„WIEM WIĘCEJ 2020”
Od 1 maja do 31 grudnia 2020 r. Okręg Kujawsko-Pomorski PZN realizuje projekt dofinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji województwa kujawsko-pomorskiego.Projekt jest skierowany do wszystkich niewidomych i słabo widzących mieszkańców naszego województwa oraz członków ich rodzin i/lub opiekunów.
W ramach projektu prowadzone jest poradnictwo i doradztwo rehabilitacyjne, w ramach którego udzielane są informacje na temat przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych.
Wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnością wzroku, w celu zwiększenia dostępności do wsparcia, poradnictwo będzie prowadzone w kilku miejscach:
1. w Bydgoszczy:
· w siedzibie okręgu przy ul. Powstańców Wielkopolskich 33 w każdy dzień roboczy,
· w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych znajdującym się w centrum miasta przy ul. Gdańskiej 5 - o terminach dyżurów będziemy informować na stronie internetowej stowarzyszenia www.kujawskopomorski.pzn.org.pl w zakładce „Aktualności”
2. w Świeciu, w siedzibie koła powiatowego PZN przy ul. Wojska Polskiego 141 - 1 raz w miesiącu. Informację o konkretnych terminach dyżurów można uzyskać u prezes koła pod nr tel. 515 231 024.
3. w Grudziądzu, w siedzibie koła powiatowego PZN przy ul. Sikorskiego 34/36 - 1 raz w miesiącu. Informację o konkretnych terminach dyżurów można uzyskać u prezes koła pod nr tel. 692 264 089.
W każdym z powiatów odbędzie się po sześć spotkań dla osób zainteresowanych.
Prowadzone przez rehabilitantów poradnictwo każdorazowo będzie dostosowane do indywidualnych potrzeb osób zainteresowanych.
Będzie ono połączone z prezentacją sprzętu rehabilitacyjnego, jak również z instruktażem w zakresie:
- wykonywania czynności dnia codziennego,
- korzystania z białej laski,
- korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego,
- korzystania z pomocy optycznych i nieoptycznych,
- nauki pisma punktowego,
- korzystania ze sprzętu tyflotechnicznego i tyfloinformatycznego.
Poradnictwo będzie skierowane także do niepełnosprawnych cudzoziemców zamieszkujących na terenie województwa (w razie potrzeby także w języku niemieckim i angielskim).
Coraz częściej w poczet członków stowarzyszenia przyjmujemy zarówno dzieci, jak i dorosłych obcokrajowców. W szkołach ogólnodostępnych na różnych poziomach edukacji z oddziałami integracyjnymi przybywa dzieci obcojęzycznych, w tym dzieci z dysfunkcją wzroku.
Rodzice wychowujący niepełnosprawne dziecko, otrzymają porady i aktualne informacje niezbędne w procesie wspierania rozwoju i edukacji niewidomego dziecka.
Każda zainteresowana osoba z terenu województwa kujawsko-pomorskiego może wielokrotnie skorzystać ze wsparcia w wybranym przez siebie punkcie rehabilitacyjnym.
„OKO”
Projekt dofinansowany ze środków PFRON w ramach konkursu 4/2017 pn. „Samodzielni i skuteczni”.Od 1 kwietnia 2020 rozpoczęliśmy trzeci, ostatni okres realizacji projektu, którego termin zakończenia przypadnie na dzień 31 marca 2021 r.
Jeśli wszystko ułoży się pomyślnie, to jesienią złożymy wniosek do PFRON na kolejny projekt, w ramach którego będziemy mogli kontynuować wydawanie Okręgowego Biuletynu Informacyjnego „OKO”.
W trzecim okresie finansowania zostaną wydane 4 kolejne numery, w czterech wersjach:
• powiększonym drukiem - 1000 egzemplarzy,
• pismem punktowym – 30 egzemplarzy,
• w wersji dźwiękowej na CD – 100 sztuk,
• w wersji internetowej dostępnej na stronie www.kujawskopomorski.pzn.org.pl w zakładce „Czasopisma”.
Biuletyn „OKO” wysyłamy aktualnie do ponad 400 czytelników z terenu całej Polski drogą pocztową w wybranej, najbardziej dogodnej dla nich wersji: brajlowskiej, czarnodrukowej czy dźwiękowej.
Ze względu na wysoką cenę wydruku biuletynu „OKO” w wersji brajlowskiej wydajemy jedynie 30 egzemplarzy. Czasopismo w tej formie wysyłamy jedynie do osób niewidomych mieszkających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
„OKO” wysyłane jest do kół powiatowych na terenie naszego województwa i za ich pośrednictwem rozprowadzane wśród osób zainteresowanych, mieszkających na terenie danego powiatu. Wzorem lat ubiegłych wysyłane jest także do zainteresowanych bibliotek, MOPS-ów i PCPR-ów w naszym województwie. Biuletyn Informacyjny „OKO” jest czasopismem bezpłatnym.
Zachęcamy Państwa do korzystania z powyższych propozycji.
Anna Kruczkowska
kierownik działu rehabilitacji
Do Góry