OFERTA REHABILITACYJNA OKRĘGU NA 2019 ROK
Okręg Kujawsko-Pomorski PZN aplikuje w różnorodnych konkursach o środki finansowe, które umożliwiają nam prowadzenie działalności rehabilitacyjnej na rzecz osób z niepełnosprawnością wzroku. Staramy się o środki unijne, ministerialne, samorządowe, z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych itp.W bieżącym roku kilka z naszych wniosków otrzymało pozytywną ocenę oraz dofinansowanie, dzięki czemu możemy zaproponować osobom niewidomym i słabo widzącym z terenu województwa kujawsko-pomorskiego wiele form rehabilitacji.
„CENTRUM REHABILITACJI NIEWIDOMYCH I SŁABO WIDZĄCYCH”
Realizacja projektu od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2022 roku. Projekt dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach konkursu 1/2018 pn. „Szansa-Rozwój-Niezależność”. Projekt jest skierowany do 160 osób w tym 10 dzieci:
Wsparciem grupowym (z zakwaterowaniem) w każdym roku obejmiemy:
* 20 liderów
* 16 osób skorzysta z rehabilitacji podstawowej.
* 20 osób weźmie udział w zajęciach tyfloinformatycznych,
* 16 osób weźmie udział w zajęciach korzystania z technologii mobilnych,
* 4 dzieci i 4 opiekunów obejmiemy zajęciami „Komputer ułatwia edukację” (tylko w roku 2019).
W RAMACH PROJEKTU PROWADZIMY:
Zajęcia stacjonarne, 5-dniowe z zakwaterowaniem i wyżywieniem w ORiS „Homer” w Bydgoszczy, realizowane w grupach 4-osobowych.
1. Z zakresu rehabilitacji podstawowej
Zajęcia te mają na celu nauczenie bezwzrokowych sposobów wykonywania niezbędnych czynności dnia codziennego i samoobsługi z wykorzystaniem pomocy rehabilitacyjnych, oznakowania sprzętu gospodarstwa domowego oraz zapoznanie z zasadami posługiwania się białą laską i przemieszczania się z przewodnikiem.
Zajęcia uwzględniają zagadnienia dotyczące m.in.: sposobów radzenia sobie z pracami porządkowymi, robienia zakupów, samodzielnego przygotowywania posiłków, nakrywania stołu itp. Uczestnicy zajęć otrzymają pakiet rehabilitacyjny.
2. Zajęcia tyfloinformatyczne (2 zjazdy po 5 dni)
Zajęcia te są przeznaczone są dla osób, które chcą nabyć umiejętności posługiwania się komputerem, podstawowym oraz specjalistycznym oprogramowaniem w stopniu pozwalającym na swobodną pracę przy komputerze w warunkach domowych.
3. Technologie mobilne - 4 grupy
Zajęcia mają na celu nabycie przez osoby z dysfunkcją wzroku umiejętności korzystania z urządzeń mobilnych takich jak smartphone czy tablet. Przeznaczone są dla beneficjentów, którzy chcą korzystać z dostępu do informacji, a także nauczyć się posługiwać sprzętem mobilnym przy wykonywaniu codziennych czynności. Każdy beneficjent chcący uczestniczyć w zajęciach musi posiadać jedno z urządzeń mobilnych, a grupy będą ustalane na podstawie systemu operacyjnego znajdującego się na tych urządzeniach.
4. Szkolenie 5-dniowe pn. Komputer ułatwia edukację dla dzieci w wieku szkolnym wraz z rodzicami mające na celu nabycie umiejętności korzystania ze sprzętu komputerowego i specjalistycznych programów dostosowanych do potrzeb dzieci z dysfunkcją wzroku w zakresie ułatwienia edukacji. Celem zajęć jest wyposażenie opiekunów/rodziców dzieci w wiedzę i umiejętności z zakresu obsługi tego sprzętu, aby mogli wesprzeć swoje niepełnosprawne dzieci i poradzili sobie np.: z konfiguracją programów, dostosowywaniem czcionki, innych ustawień itp.
5. ZDROWY STYL ŻYCIA
Cykliczne spotkania, które odbywają się w trzecią środę miesiąca (od kwietnia do grudnia z przerwą w lipcu) o godz.11.00 w lokalu przy ul. Krasińskiego 3a w Bydgoszczy. Zapraszamy na nie zwłaszcza osoby niewidome chorujące na cukrzycę, zainteresowane zdrowym stylem życia oraz członków ich rodzin. W 2019 na spotkaniach gościmy specjalistę w zakresie dietetyki.
6. Grupowe spotkania dla seniorów i samotnych
Spotkania integracyjno-informacyjne. Odbywają się raz w miesiącu, w niedzielę ok. godziny 15:15 od kwietnia do marca z przerwą wakacyjną.
7. Sekcja twórczej aktywności
Celem spotkań jest rozwijanie inwencji twórczej osób niewidomych i słabo widzących – zajęcia plastyczno-rękodzielnicze. Odbywają się raz w miesiącu, od kwietnia do marca z przerwą wakacyjną.
8. W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH – zajęcia usprawniające (gimnastyka). Odbywają się co dwa tygodnie.
To innowacyjna forma wsparcia, o którą wzbogacamy ofertę naszej placówki. Jej celem jest podniesienie sprawności fizycznej przede wszystkim osób starszych niewidomych i słabo widzących.
9. Kawiarenka podróżnika
Celem spotkań jest umożliwienie osobom niewidomym poznanie interesujących miejsc w Polsce i na świecie. Będą zapraszane na nie osoby, które zechcą podzielić się swoją pasją i doświadczeniem podróżniczym. Uczestnicy podzielą się informacjami o ciekawych miejscach, które odwiedzili i które są dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Spotkania odbywają się raz w miesiącu, od kwietnia do marca z przerwą wakacyjną.
INDYWIDUALNE FORMY REHABILITACJI
a) z zakresu rehabilitacji podstawowej obejmujące poznanie zasad i technik bezpiecznego poruszania się z białą laską, obsługi sprzętu rehabilitacyjnego codziennego użytku, podstaw pisma punktowego oraz doboru pomocy optycznych i nieoptycznych.
b) konsultacje tyfloinformatyczne z zakresu korzystania ze sprzętu komputerowego oraz specjalistycznego oprogramowania dla osób niewidomych i słabo widzących oraz korzystania z urządzeń mobilnych i aplikacji ułatwiających codzienne funkcjonowanie.
c) rehabilitacja wzroku
Korzystający z tej formy rehabilitacji beneficjenci uzyskają informację, w jaki sposób stymulować wzrok, aby był w pełni wykorzystywany, jakie oprzyrządowanie optyczne i nieoptyczne będzie pomocne w codziennym funkcjonowaniu.
d) rozwijanie czytelnictwa osób niewidomych - prowadzenie biblioteki, wybór i nagrywanie książek mówionych oraz wypożyczanie odtwarzaczy.
PORADNICTWA I DORADZTWA REHABILITACYJNE
Celem tej formy wsparcia jest zwiększenie samodzielności oraz aktywności osób niewidomych i słabo widzących w życiu społecznym poprzez udzielanie poradnictwa i informacji w różnym zakresie:
* poradnictwo rehabilitacyjne, socjalno-bytowe itp.
* wsparcie tyflopedagogiczne skierowane do rodziców niewidomych dzieci oraz młodzieży.
* indywidualne wsparcie psychologiczne mające na celu doraźną pomoc osobom niewidomym i słabo widzącym w radzeniu sobie z trudnościami wynikającymi z niepełnosprawności.
* konsultacje prawne
* Zakres udzielanych porad jest bardzo szeroki dostosowany do potrzeb zainteresowanych. Porady prawne udzielane są w każdy drugi wtorek miesiąca. Na spotkanie z prawnikiem należy zapisać się telefonicznie pod nr 52 341-32-81
„OKO”
Projekt dofinansowany ze środków PFRON w ramach konkursu 4/2017 pn. „Samodzielni i skuteczni”. Termin realizacji od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 r.
Jest to drugi okres realizacji umowy wieloletniej, w ramach której kontynuujemy wydawanie kwartalnika „OKO”.
W drugim okresie finansowania zostaną wydane 4 kolejne numery, w czterech wersjach. Będziemy wydawać każdy z numerów w następujących ilościach:
• powiększonym drukiem - 1000 egzemplarzy,
• pismem punktowym – 30 egzemplarzy,
• w wersji dźwiękowej na CD (czytanej przez lektora) – 100 sztuk,
• w wersji internetowej.
Czasopismo „OKO” ma charakter informacyjny, a zamieszczane treści dotyczą zarówno działalności okręgu i 17 kół powiatowych PZN mieszczących się w woj. kuj-pom., propozycji władz lokalnych i jednostek pomocowych skierowanych do osób niepełnosprawnych, promowana jest aktywność kulturalna, społeczna i zawodowa. Zamieszczane są informacje dot. rehabilitacji osób niewidomych, popularyzacji różnych form szkoleń rehabilitacyjnych i zawodowych, działalności duszpasterstwa niewidomych, dobre praktyki dotyczące rehabilitacji społecznej, poradnictwo prawne, informacje dotyczące sprzętu komputerowego, specjalistycznego oprogramowania itp., a także informacje na temat zdrowego stylu życia. Przedstawiane są pasje, zainteresowania, sukcesy twórców ze środowiska oraz osiągnięcia niewidomych sportowców.
Czasopismo jest wysyłane z Okręgu Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy drogą pocztową do 3 jednostek Polskiego Związku Niewidomych (Białystok, Wrocław i Szczecin), do kół powiatowych na terenie województwa kuj-pom. i za ich pośrednictwem rozprowadzane wśród osób zainteresowanych, mieszkających na terenie danego powiatu. Wzorem lat ubiegłych wysyłane jest także do niektórych bibliotek, MOPS-ów i PCPR-ów w woj. kuj-pom. oraz do indywidualnych odbiorców z terenu całej Polski (którym trudno jest dotrzeć do okręgów lub kół), drogą pocztową w wybranej, najbardziej dogodnej dla nich wersji: brajlowskiej, czarnodrukowej czy dźwiękowej. Biuletyn Informacyjny „OKO” jest czasopismem bezpłatnym.
„MOGĘ WIĘCEJ 2019”
Od 1.04.2019 r. Okręg Kujawsko-Pomorski PZN realizuje projekt dofinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji województwa kujawsko-pomorskiego, który jest skierowany do wszystkich niewidomych i słabo widzących mieszkańców naszego województwa oraz członków ich rodzin i/lub opiekunów.
W ramach projektu prowadzone będą warsztaty i szkolenia z zakresu m.in. zasad poruszania się z białą laską i przewodnikiem, pisma punktowego brajla, sprzętu ułatwiającego samodzielne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością wzroku itp. Zakres każdorazowo będzie dostosowany do potrzeb osób zainteresowanych.
Zajęcia będą prowadzone w siedzibie okręgu w Bydgoszczy przy ul. Powstańców Wielkopolskich 33 w dni robocze oraz w Inowrocławiu i Żninie – o terminach zajęć w powyższych miejscowościach będą informować prezesi kół powiatowych PZN. W obu kołach odbędą się po trzy spotkania dla zainteresowanych.
W ramach projektu zostanie zaktualizowany i wydany Informator PZN dla osób z niepełnosprawnością wzroku w powiększonym druku oraz na płycie CD zawierający opracowany w dostępnej formie zbiór przepisów istotnych dla osób z niepełnosprawnością wzrokową. Każda zainteresowana osoba z terenu województwa kujawsko-pomorskiego może skorzystać ze wsparcia w wybranym przez siebie punkcie rehabilitacyjnym.
„WIEM WIĘCEJ 2019”
Od 15.05.2019 r. realizujemy projekt dofinansowany ze środków Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.
Jest on skierowany do wszystkich niewidomych i słabo widzących mieszkańców naszego województwa oraz członków ich rodzin i/lub opiekunów.
W ramach projektu prowadzone jest poradnictwo i doradztwo rehabilitacyjne oraz udzielane informacje na temat przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych. Polega nie tylko na przekazywaniu informacji istotnych dla beneficjentów, ale także na pomocy w wypełnianiu wniosków w celu ubiegania się o różnorodną pomoc.
Poradnictwo rehabilitacyjne będzie połączone z prezentacją sprzętu rehabilitacyjnego, jak również z instruktażem w zakresie:
- wykonywania czynności dnia codziennego,
- korzystania z białej laski,
- korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego,
- korzystania z pomocy optycznych i nieoptycznych,
- korzystania ze sprzętu tyflotechnicznego,
- korzystania ze sprzętu tyfloinformatycznego.
Poradnictwo i doradztwo rehabilitacyjne będzie prowadzone w Bydgoszczy w siedzibie okręgu przy ul. Powstańców Wielkopolskich 33 w każdy dzień roboczy.
Zgłoszenia do udziału w zajęciach przyjmowane są w kołach powiatowych PZN oraz w okręgu pod nr tel. 52/341 32 81, 515 231 030 oraz 508 008 493.
Zachęcamy Państwa do częstego kontaktowania się ze stowarzyszeniem i korzystania z oferowanych form wsparcia.
Anna Kruczkowska
kierownik działu rehabilitacji
Do Góry