W 2019 ROKU JEDNOSTKI SAMORZĄDU LOKALNEGO WSPARŁY DZIAŁANIA POLSKIEGO ZWIĄZKU NIEWIDOMYCH
W grudniu zakończyliśmy realizację trwającego od kwietnia projektu „MOGĘ WIĘCEJ 2019”, dofinansowanego ze środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.W ramach projektu prowadzone były warsztaty i szkolenia z zakresu m.in. zasad poruszania się z białą laską i przewodnikiem, pisma punktowego brajla, sprzętu ułatwiającego samodzielne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością wzroku itp. Zakres każdorazowo był dostosowany do indywidualnych potrzeb osób zainteresowanych.
Zajęcia były prowadzone w siedzibie okręgu w Bydgoszczy, w kole powiatowym w Inowrocławiu i w Żninie. W obu kołach odbyły się po trzy spotkania dla zainteresowanych. Z zajęć w ramach projektu skorzystało ok. 70 osób.
Dzięki dotacji został uaktualniony i wydany Informator PZN w powiększonym druku oraz na płycie CD, zawierający opracowany w dostępnej formie zbiór przepisów istotnych dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Informator został zamieszczony na stronie internetowej stowarzyszenia: www.kujawskopomorski.pzn.org.pl Od maja do grudnia dzięki dofinansowaniu ze środków Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy realizowaliśmy projekt „WIEM WIĘCEJ 2019”, w ramach którego prowadziliśmy poradnictwo i doradztwo rehabilitacyjne, socjalne, udzielaliśmy informacji na temat przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych.
Poradnictwo i doradztwo rehabilitacyjne prowadzone było w Bydgoszczy w siedzibie okręgu.
Na potrzeby realizacji zadania zakupiliśmy ramki do podpisywania się z podziałką do rozpoznawania banknotów – nauczyliśmy beneficjentów korzystania z nich i przekazaliśmy im na własność.
Poradnictwo i doradztwo rehabilitacyjno-socjalne było realizowane zarówno osobiście, telefonicznie, listownie jak i elektronicznie; zawsze w formie najbardziej odpowiadającej beneficjentowi i dostosowanej do jego indywidualnych potrzeb. Skorzystało z niego około 100 osób.
Dzięki dotacji otrzymanej z Miasta Bydgoszcz w ramach zadania „Gwiazdka dla niewidomych seniorów i osób samotnych” 18 grudnia odbyło się świąteczne spotkanie dla osób niewidomych i słabo widzących. Wzięło w nim udział ponad 40 osób niepełnosprawnych oraz kilku przewodników. Spotkanie rozpoczęliśmy od przypomnienia, jakie potrawy wigilijne przygotowuje się w zależności od regionu naszego kraju. Omawiająca ten temat dietetyczka zaproponowała przepisy na 12 wigilijnych potraw (chętni otrzymali je na piśmie). W świąteczny nastrój wprowadziła wszystkich obecnych grupa harcerek seniorek śpiewem kolęd przy gitarowym akompaniamencie. Nasza wieloletnia animatorka kultury i jednocześnie poetka Helena Skonieczka prezentacją własnych utworów wzbogaciła nasze spotkanie. Świąteczny stół został przyozdobiony lampionami i stroikami wykonanymi przez osoby niewidome spotykające się w ramach Sekcji Twórczej Aktywności. Na spotkanie przybył także ks. Piotr Buczkowski, nasz Diecezjalny Duszpasterz Niewidomych. Składaliśmy sobie życzenia, dzieliliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy. Z dotacji zakupiliśmy świąteczne, drobne upominki, którymi obdarowaliśmy osoby z dysfunkcja wzroku.
Spotkanie miało charakter integracyjny, było okazją do rozmów, wymiany spostrzeżeń, doświadczeń, czerpania radości z czasu spędzonego w towarzystwie osób z podobnymi problemami i potrzebami. Wielu osobom dostarczyło pozytywnych wzruszeń.
Anna Kruczkowska
kierownik działu rehabilitacji
Do Góry