Przejdź do treści
Dołącz do nas 
Polski Związek Niewidomych
Okręg Kujawsko-Pomorski
12 lipca 2020,
Jana, Pameli, Weroniki
« wstecz
A+ | A- | reset   kontrast | wyłącz obrazki
RELACJA komentarze [0]
Z uroczystego otwarcia w dniu 5 maja 2013r dotykowej makiety toruńskiej Starówki , gdzie wzięło udział 36 członków Koła Powiatowego PZN w Toruniu.
Prowadzony przez doborową orkiestrę pochód dotarł na plac podominikański.Wielkiego otwarcia miasta w miniaturze dokonał Prezydent p.M. Zalewski.Mówił, iż makieta, która hasłu promocyjnemu Torunia "Gotyk na dotyk" nadaje nowe i bardzo dosłowne znaczenie, już stoi. Kolejno głos zabierali:
p. Malwina Rouba, pomysłodawczyni zbiórki kluczy i budowy tej makiety, Prezes PZN p.E.Janke, który szczególnie dziękował w imieniu osób niewidomych i niedowidzących i uhonorował p. Rouba odznaką ? Przyjaciel Niewidomych?. Makieta powstała po przetopieniu 2,5 tony kluczy zebranych przez mieszkańców. Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było, ale toruński przykład zrobił spore wrażenie. Specjalnie przygotowany ? we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych ? i opisany językiem Braillea odlew
pozwoli podziwiać ją osobom niewidomym i słabowidzącym. Uczestnicy z PZN długo oglądali makietę, czytali braillem nazwy zabytków, dotykali zminiaturyzowanych budowli wykonanych nie z cegieł, ale metalu zdobytego dzięki wielkiej zbiórce kluczy.
Dziękujemy!
Dodał: PZN kuj-pom, dnia 04.06.2013, 15:25
[skomentuj] [wróć do newsów]


PsNews::info
Do tego newsa nie dodano jeszcze żadnego komentarza.
[skomentuj]

Powered by PsNews
Polski Związek Niewidomych - Okręg Kujawsko-Pomorski © 2009 - PC-Expert