Przejdź do treści
Dołącz do nas 
Polski Związek Niewidomych
Okręg Kujawsko-Pomorski
25 kwietnia 2024,
Jarosława, Marka, Elwiry
« wstecz
A+ | A- | reset   kontrast | wyłącz obrazki
„CENTRUM REHABILITACJI NIEWIDOMYCH I SŁABO WIDZĄCYCH” - DZIAŁANIA REHABILITACYJNE DOFINANSOWANE PRZEZ PFRON komentarze [0]
„CENTRUM REHABILITACJI NIEWIDOMYCH
I SŁABO WIDZĄCYCH”

Realizacja projektu od 1 stycznia 2017 do 31 marca 2018 r.
Projekt dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełno-sprawnych w ramach konkursu nr 2/2016 „Kurs na samodzielność”
Wsparciem obejmiemy 170 osób w tym 20 dzieci:

W RAMACH PROJEKTU PROWADZIMY:

1. Zajęcia stacjonarne, 5-cio dniowe z zakwaterowaniem i wyżywieniem w ORiS „Homer” w Bydgoszczy, realizowane w grupach 4-osobowych.

a) z zakresu rehabilitacji podstawowej
Zajęcia te mają na celu nauczenie bezwzrokowych sposobów wykonywania niezbędnych czynności dnia codziennego i samoobsługi z wykorzystaniem pomocy rehabilitacyjnych, oznakowania sprzętu gospodarstwa domowego oraz zapoznanie z zasadami posługiwania się białą laską i przemieszczania się z przewodnikiem.
Zajęcia uwzględniają zagadnienia dotyczące m.in.: sposobów radzenia sobie z pracami porządkowymi, robienia zakupów, samodzielnego przygotowywania posiłków, nakrywania stołu itp. Uczestnicy zajęć otrzymają pakiet rehabilitacyjny.

b) komputerowe podstawowe (3 zjazdy po 5 dni)
Głównym celem jest przeszkolenie osób słabo widzących i nie-widomych w zakresie obsługi komputera dostosowanego do ich potrzeb oraz zapoznanie uczestników z nowymi technologicznymi możliwościami kontaktu ze światem.
Program zajęć przewiduje: m.in. podstawy obsługi komputera, zapoznanie z systemami operacyjnymi, obsługę poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych, bankowości elektronicznej itp.

c) komputerowe rozszerzone (2 zjazdy po 5 dni)
Zajęcia mają na celu nabycie umiejętności korzystania z komputera w stopniu rozszerzonym, co pozwoli beneficjentom na większą samodzielność i niezależność w wykonywaniu różnorodnych czynności i załatwianiu różnych spraw (zakupy przez Internet, bankowość elektroniczna, biblioteki on-line itp.)

d) szkolenie 5-cio dniowe pn. Komputer ułatwia edukację dla dzieci w wieku 10-12 lat wraz z rodzicami mające na celu nabycie umiejętności korzystania ze sprzętu komputerowego i specjalistycznych programów dostosowanych do po-trzeb dzieci z dysfunkcją wzroku w zakresie ułatwienia edukacji. Celem zajęć jest wyposażenie opiekunów/rodziców dzieci w wiedzę i umiejętności z zakresu obsługi tego sprzętu aby mogli wesprzeć swoje niepełnosprawne dzieci i poradzili sobie np.: z konfiguracją programów, dostosowywaniem czcionki i innych ustawień itp. Ta forma wsparcia ma na celu zapobieganie nie-powodzeniom szkolnym i pomoc w wyrównywaniu szans na osiąganie sukcesów szkolnych i prosimy o zgłaszanie dzieci (z 1 opiekunem) posiadających sprzęt komputerowy.

2. Spotkania grupowe dla niewidomych diabetyków
Celem spotkań jest promowanie zdrowego stylu życia w środowisku osób z dysfunkcją wzroku, a zwłaszcza wśród osób chorujących na cukrzycę.
Spotkania odbywają się w trzecią środę miesiąca (od kwietnia do grudnia z przerwą w lipcu) o godz.11.00 w lokalu przy ul. Krasińskiego 3a w Bydgoszczy. Na spotkania zapraszamy nie-widomych zainteresowanych edukacją zdrowotną oraz członków ich rodzin

3. Grupowe spotkania seniorów i samotnych
Podczas spotkań uczestnicy otrzymają informacje na temat za-pobiegania chorobom i ich powikłaniom, sposobów radzenie sobie z problemami wynikającymi z procesu starzenia przy uwzględnieniu specyfiki inwalidztwa wzroku, zdrowego, aktywnego stylu życia, oferowanych form rehabilitacji, nowym sprzęcie rehabilitacyjnym ułatwiających im funkcjonowanie, wykonywanie czynności dnia codziennego oraz dowiedzą się w jaki sposób mogą atrakcyjnie spędzić czas wolny. Spotkania odbywają się raz w miesiącu (w niedzielę)od kwietnia do marca z przerwą wakacyjną.

4. Zajęcia indywidualne
a) z zakresu rehabilitacji podstawowej obejmujące po-znanie zasad i technik bezpiecznego poruszania się z białą laską, obsługi sprzętu rehabilitacyjnego codziennego użytku, podstaw pisma punktowego oraz doboru pomocy optycznych i nieoptycznych

b) konsultacje tyfloinformatyczne z zakresu korzystania ze sprzętu komputerowego oraz specjalistycznego oprogramowania dla osób niewidomych i słabo widzących. Zajęcia te mają na celu wzrost samodzielności w posługiwaniu się sprzętem komputerowym z wykorzystaniem oprogramowania przystoso-wanym dla osób z dysfunkcją wzroku oraz podnoszenie umiejętności pozyskiwania informacji z sieci internetowej

c) rehabilitacja wzroku
Celem tej formy wsparcia jest dokonanie funkcjonalnej oceny widzenia, co pozwoli lepiej zrozumieć sytuację, potrzeby i możliwości edukacyjne i zawodowe osób słabo widzących. Korzy-stający z tej formy rehabilitacji uzyskają informację, w jaki sposób stymulować wzrok, aby był w pełni wykorzystywany, jakie oprzyrządowanie optyczne i nieoptyczne będzie pomocne w codziennym funkcjonowaniu

d) indywidualne wsparcie psychologiczne mające na celu doraźną pomoc osobom niewidomym i słabo widzącym w radzeniu sobie z trudnościami wynikającymi z niepełnosprawności, a także przezwyciężenie oporów w rehabilitacji wynikających z niezrozumienia potrzeb osób z dysfunkcją wzroku

e) konsultacje prawne
Celem jest zapewnienie dostępu do bezpłatnej, fachowej pomocy prawnej. Zakres udzielanych porad prawnych obejmuje m.in.: prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo mieszkaniowe i ochrony praw lokatorów i inne sprawy wynikające z Kodeksu Cywilnego oraz informacje dotyczące orzekania o niepełnosprawności, rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Porady prawne udzielane są bezpłatne w każdy drugi wtorek miesiąca. Na spotkanie z prawnikiem należy zapisać się telefonicznie pod nr 52 341-32-81

Ponadto prowadzimy PUNKT PORADNICTWA I DORADZTWA REHABILITACYJNEGO oraz bibliotekę książek mówionych.
W ramach działania placówki odbywają się też spotkania sekcji twórczej aktywności (w Bydgoszczy) a dzieciom w wieku szkolnym zapewniamy wsparcie tyflopedagogiczne.

Zgłoszenia do udziału w zajęciach przyjmowane są w Kołach Powiatowych PZN oraz w Okręgu pod nr tel.
52/341 32 81, 515 231 030 oraz 508 008 493

Serdecznie Państwa zachęcamy do korzystania z oferowanych form wsparcia.


Dodał: PZN kuj-pom, dnia 12.04.2017, 12:30
[skomentuj] [wróć do newsów]


PsNews::info
Do tego newsa nie dodano jeszcze żadnego komentarza.
[skomentuj]

Powered by PsNews
Polski Związek Niewidomych - Okręg Kujawsko-Pomorski © 2009 - PC-Expert