- ZARZĄD OKRĘGU KUJAWSKO-POMORSKIEGO
- KOMISJA REWIZYJNA
- RADA OKRĘGU
- PRACOWNICY BIURA ZO
- BIBLIOTEKA
- ZARZĄD GŁÓWNY PZN
- STATUT PZN
- KOŁA POWIATOWE
- WTZ
- REALIZOWANE PROJEKTY
- 2020
„CENTRUM REHABILITACJI NIEWIDOMYCH I SŁABO WIDZĄCYCH”
Realizacja projektu od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2022 roku.
Projekt dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach konkursu 1/2018 pn. „Szansa-Rozwój-Niezależność”.
v 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 roku – I okres realizacji projektu
v 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021 roku – II okres realizacji projekt
v 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022 roku – III okres realizacji projektu
W II okres realizacji projektu tj. od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021 roku działaniami projektowymi obejmiemy łącznie 860 osób w tym 8 dzieci.
• 160 osób w tym 8 dzieci będzie mogło wielokrotnie korzystać ze wszystkich form wsparcia realizowanych w ramach projektu.
Wsparciem grupowym (z zakwaterowaniem) w II okresie realizacji projektu obejmiemy
• 20 liderów
• 16 osób skorzysta z rehabilitacji podstawowej.
• 20 osób skorzysta z zajęć tyfloinformatycznycznych
• 16 osób skorzysta z zajęć z zakresu technologii mobilnych.
W RAMACH PROJEKTU PROWADZIMY:
Zajęcia stacjonarne, pięciodniowe z zakwaterowaniem i wyżywieniem w ORiS „Homer” w Bydgoszczy, realizowane w grupach 4-osobowych.
Zajęcia te mają na celu nauczenie bezwzrokowych sposobów wykonywania niezbędnych czynności dnia codziennego i samoobsługi z wykorzystaniem pomocy rehabilitacyjnych, oznakowania sprzętu gospodarstwa domowego oraz zapoznanie z zasadami posługiwania się białą laską i przemieszczania się z przewodnikiem.
Zajęcia uwzględniają zagadnienia dotyczące m.in.: sposobów radzenia sobie z pracami porządkowymi, robienia zakupów, samodzielnego przygotowywania posiłków, nakrywania stołu itp. Uczestnicy zajęć otrzymają pakiet rehabilitacyjny.
Zajęcia te są przeznaczone są dla osób, które chcą nabyć umiejętności posługiwania się komputerem, podstawowym oraz specjalistycznym oprogramowaniem w stopniu pozwalającym na swobodną pracę przy komputerze w warunkach domowych. Głównym celem jest przeszkolenie osób słabo widzących i niewidomych w zakresie obsługi komputera dostosowanego do ich potrzeb.
Zajęcia mają na celu nabycie przez osoby z dysfunkcją wzroku umiejętności korzystania z urządzeń mobilnych takich jak Smartphone, Tablet czy też smartwatch. Zajęcia te przeznaczone są dla beneficjentów, którzy chcą korzystać z dostępu do informacji a także nauczyć posługiwać się sprzętem mobilnym przy wykonywaniu codziennych czynności. Każdy beneficjent chcący uczestniczyć w zajęciach musi posiadać jedno z urządzeń mobilnych a grupy będą ustalane na podstawie systemu operacyjnego znajdującego się na tych urządzeniach.
Celem spotkań jest promowanie zdrowego stylu życia w środowisku osób z dysfunkcją wzroku, a zwłaszcza wśród osób chorujących na cukrzycę.
Spotkania odbywają się w trzecią środę miesiąca (od kwietnia do grudnia z przerwą w lipcu) o godz.11.00 w lokalu przy ul. Krasińskiego 3a w Bydgoszczy. Na spotkania zapraszamy niewidomych zainteresowanych edukacją zdrowotną oraz członków ich rodzin.
Podczas spotkań uczestnicy otrzymają informacje na temat oferowanych form rehabilitacji, programach celowych, nowym sprzęcie rehabilitacyjnym ułatwiających funkcjonowanie, oraz dowiedzą się w jaki sposób mogą atrakcyjnie spędzić czas wolny. Spotkania odbywają się w drugą niedzielę wyznaczonego miesiąca ok. godziny 15:15.
Celem spotkań jest rozwijanie inwencji twórczej osób niewidomych i słabo widzących, upowszechnianie aktywnych form rehabilitacji. Prowadzone będą raz w miesiącu (z przerwą w lipcu i sierpniu) zajęcia plastyczno-rękodzielnicze, mające na celu rozwijanie spostrzegawczości i uwagi.
Spotkania odbywają się raz w miesiącu, od kwietnia do marca z przerwą wakacyjną.
7. W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH – zajęcia usprawniające. Będą odbywały 1 raz w tygodniu. To innowacyjna forma wsparcia, o którą wzbogacamy ofertę naszej placówki. Celem tej formy wsparcia jest podniesienie sprawności fizycznej u przede wszystkim starszych osób niewidomych i słabo widzących.
Celem tej formy wsparcia jest umożliwienie osobom niewidomym poznanie interesujących miejsc w Polsce i na świecie. Udział w spotkaniach ma na celu przedstawienie ciekawych zakątków, wyposażenie zainteresowanych w jak najwięcej informacji o danym miejscu. Na spotkania będą zapraszane osoby, które zechcą podzielić się swoją pasją i doświadczeniem podróżniczym. Będzie można opowiedzieć o swoich podróżach, pokazać zdjęcia, pamiątki itp. Będą prezentowane filmy w dostępnej formie.
Spotkania odbywają się raz w miesiącu, od kwietnia do marca z przerwą wakacyjną.
a) z zakresu rehabilitacji podstawowej obejmujące poznanie zasad i technik bezpiecznego poruszania się z białą laską, obsługi sprzętu rehabilitacyjnego codziennego użytku, podstaw pisma punktowego oraz doboru pomocy optycznych i nieoptycznych
Celem tej formy wsparcia jest dokonanie funkcjonalnej oceny widzenia, co pozwoli lepiej zrozumieć sytuację, potrzeby i możliwości edukacyjne i zawodowe osób słabo widzących. Korzystający z tej formy rehabilitacji uzyskają informację, w jaki sposób stymulować wzrok, aby był w pełni wykorzystywany, jakie oprzyrządowanie optyczne i nieoptyczne będzie pomocne w codziennym funkcjonowaniu.
d). Rozwijanie czytelnictwa osób niewidomych - prowadzenie biblioteki, wybór i nagrywanie książek mówionych oraz wypożyczanie odtwarzaczy.
Celem tej formy wsparcia jest zwiększenie samodzielności oraz aktywności osób niewidomych i słabo widzących w życiu społecznym poprzez udzielanie poradnictwa i informacji w różnym zakresie:
Poradnictwo rehabilitacyjne, socjalno-bytowe itp.
wsparcie tyflopedagogiczne skierowane do rodziców niewidomych dzieci oraz młodzieży
indywidualne wsparcie psychologiczne mające na celu doraźną pomoc osobom niewidomym i słabo widzącym w radzeniu sobie z trudnościami wynikającymi z niepełnosprawności, a także przezwyciężenie oporów w rehabilitacji wynikających z niezrozumienia potrzeb osób z dysfunkcją wzroku
konsultacje prawne
Celem jest zapewnienie dostępu do bezpłatnej, fachowej pomocy prawnej. Zakres udzielanych porad będzie bardzo szeroki. Porady prawne udzielane są w każdy drugi wtorek miesiąca. Na spotkanie z prawnikiem należy zapisać się telefonicznie pod nr 52 341-32-81
Zgłoszenia do udziału w zajęciach przyjmowane są w Kołach Powiatowych PZN oraz w Okręgu pod nr tel.