Przejdź do treści
Dołącz do nas 
Polski Związek Niewidomych
Okręg Kujawsko-Pomorski
2 czerwca 2020,
Erazma, Marianny, Marzanny
« wstecz
A+ | A- | reset   kontrast | wyłącz obrazki
PRZYJAZNA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA komentarze [0]
W dniu 17.06.2019 odbyło się kolejne wyjście do instytucji użyteczności publicznej, w ramach projektu „Centrum rehabilitacji niewidomych i słabo widzących” dofinansowane ze środków PFRON.
Tym razem skierowaliśmy się na dworzec PKP - Bydgoszcz Główna. Znajduje się on w centrum miasta i dojazd jest to bardzo dobry. Budynek został zmodernizowany w 2015 roku i jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Postanowiliśmy jednak sprawdzić na ile te udogodnienia rzeczywiście zdają egzamin.
Po wejściu na hol główny czekał na nas już pracownik PKP, który oprowadził nas po całym dworcu. Pozytywnie odebrane zostały ciągi komunikacyjne z prowadnicami dla białych lasek. Ciągi te mogą zaprowadzić do tablic informacyjnych z wypukłymi planami pięter i pismem Braille’a. Na wejściowej kondygnacji znajdują się windy, które przeniosą nas na poziom kas i wejścia na perony 2-5 (wejście na peron 1 znajduje się na poziomie wejściowym). Windy są udźwiękowione a przyciski prawidłowo oznaczone. Na perony można się dostać przy pomocy schodów jak i wind znajdujących się na wysokości każdego wejścia na peron. W razie kłopotów można skorzystać z punktów sos, czyli urządzeń znajdujących się w różnych punktach dworca. Niestety dojście do nich nie jest oznaczone i dotarcie do nich osobom niewidomym może sprawić duży problem, co zauważyli nasi beneficjenci. Związek postara się zadziałać w tej materii drogą oficjalną. Kolejny problem wynikł już na samym peronie. Płyty na brzegu peronu posiadają różne faktury dla prawidłowego usytuowania się osoby niewidomej. Niestety różnice tych faktur są zbyt małe i nie są wyczuwalne pod stopą i przez białą laskę.
Mimo tych kilku problemów dworzec odebrany został pozytywnie przez grupę i możemy jedynie życzyć aby więcej budynków było tak dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Materiały z numerami kontaktowymi przekazane przez PKP
Dodał: PZN kuj-pom, dnia 19.06.2019, 11:49
[skomentuj] [wróć do newsów]


PsNews::info
Do tego newsa nie dodano jeszcze żadnego komentarza.
[skomentuj]

Powered by PsNews
Polski Związek Niewidomych - Okręg Kujawsko-Pomorski © 2009 - PC-Expert